Crusader Tipit z Hanky

Cruis jako příslušník plemene americký stafordšírský teriér celoživotně dokazoval, jak nesmyslná je nálepka bojového plemene pro skutečného gentlemana…

Americký stafordšírský teriér Ch. Crusader Tipit z Hanky  patřil k Bohem vyvolené skupince psů s těmi nejobdivuhodnějšími vlastnostmi, takže se mezi záchranářskými kynology brzy stal skutečnou legendou. Složil více než třicet záchranářských i všestranných zkoušek z výkonu, v letech 2003, 2004, 2006 a 2007 byl vyhlášen jihočeským Psem roku, v roce 2002 obdržel Sošku KLP za nejlepší speciál, byl mnohonásobným účastníkem Mistrovství ČR i Mistrovství světa, zvítězil v Přeboru IZS, byl trojnásobným Šampionem krásy i Šampionem ČR ve výkonu, ale především držitelem Zlatého kříže za záchranu života. Výčet jeho neuvěřitelných výsledků byl především zásluhou typického projevu tohoto plemene: zavděčit se za každou cenu své milované vůdkyni smečky Hedvice. 

*8.12.1998  †23.11.2012

ZZZ, ZZP1, ZZP2, ZZP3, ZLP1, ZLP2, ZLP3, ZVP1, ZVP2, ZVP3, ZTV1, ZTV2, ZZP/C, ZLP/C, ZVP/C, ZTV/C, ZPJ, RHE, RHFA, RHFB, RHFLA, RHFLB, RHLA, RHLB, RHTA, RHTB, ZM, ZVV1, ZVV2, ZVV3, IPO1, IPO2, IPO3

 

REPORTÁŽ V ČASOPISE PPČ V ROCE 2004

Záchranářské mistrovské soutěže v ČR jsou považovány ve světě za jedny z vůbec nejobtížnějších, v určitém směru jsou i náročnější než mistrovství světa, které je svým způsobem výcvikovým kompromisem členských států. Čeští záchranáři na mistrovství světa v letošním roce docílili historického úspěchu, když nejen skvěle bodovali ve všech jednotlivých kategoriích, ale získali i trofej nejvzácnější – zlaté medaile v soutěži družstev. Členkou českého reprezentačního týmu byla i Hedvika Češková z Českého Krumlova s americkým stafordšírským teriérem Cruisem. Hrubou pořadatelskou chybou, když v terénu chyběl pátý figurant, jí unikla šance na titul nejvyšší. To bylo v červenci v Německu…

O tři měsíce později na mistrovství záchranných psů ČR prokázala tato dvojice znovu své kvality a stanula v konečném hodnocení na nejvyšším postu. Hedvika Češková a Crusader Tipit z Hanky se bezchybným výkonem v obou speciálech soutěže stali mistry České republiky ve výkonu záchranných psů.

Jak se vlastně pracuje s tímto náročným plemenem na nejvyšší výcvikové úrovni? Zeptejme se na to jedné z nejpovolanějších, zkušené výcvikářky a majitelky psího salonu Šmudlík, mistryně ČR Hedviky Češkové:

Stafordi mají neuvěřitelný potenciál v chuti do práce, v touze se zavděčit a splnit úkol, který po nich jejich vůdce smečky, tedy psovod, požaduje.V podstatě je lhostejné, ve kterém směru výcviku jsou vedeni, jejich entuziasmus je obdivuhodný ve všech výcvikových disciplínách. Někdy z toho pramení – například při cvicích poslušnosti – drobné chyby a nedostatky, právě touto dychtivostí způsobované, zejména pokud psovod není při jejich nácviku dostatečně důsledný.

Psovod staforda musí bezezbytku přejmout zodpovědnost za svého psa i v tom, že musí včas, s přihlédnutím k momentální kondici, jeho práci třeba i předčasně ukončit, protože ve snaze splnit požadavky na něho kladené je schopen pracovat skutečně do úplného vysílení. Naprosto bezohledným způsobem této vlastnosti využívají právě majitelé psů provozující s nimi ilegální a odsouzeníhodné bojové zápasy, pro něž se snaží odpůrci psů je označit naprosto nepravdivou nálepkou „bojové“ plemeno.

Staford je takový, jak si jej majitel vychová, jaké mu poskytne životní podmínky a především kolik svého času mu věnuje. Staford miluje společnost, nenávidí samotu a nudu z nicnedělání. Jeho obrovská vitalita mu geneticky přikazuje činorodost a on je schopen a ochoten se svým pánem absolvovat tuto činnost, ať je jakákoli. Nemůže pochopitelně rozlišit, je-li pro společnost prospěšná (třeba záchranářský výcvik) nebo naopak odsouzeníhodná (boj s druhým psem).

Jeho výchova a výcvik je samozřejmě věc poměrně náročná a bez dostatečných zkušeností z této oblasti by si staforda neměl asi úplný začátečník pořizovat. Na druhou stranu ale, přestože jsem kdysi se svým prvním stafordem zažila celou řadu někdy dost horkých chvil, za pomoci dobrého kolektivu kamarádů na cvičišti jsem i jeho dotáhla k nejvyšším zkouškám a mistrovským startům. Pravda, měla jsem už tehdy trochu zkušeností z jezevčíka a později i německého ovčáka. S jezevčíkem jsem se ještě jako školačka věnovala hlavně svazarmovskému výcviku malých plemen, s německým ovčákem všestrannému výcviku a tehdy dost populárnímu brannému víceboji kynologů. Za výsledky s nimi jsem obdržela i výkonnostní třídu mládeže.

Důslednost a dokonalou školu hrou považuji u staforda nejen za základní podmínky úspěšného výcviku, ale za skutečnou nezbytnost. Staford není plemeno, které se dá ke cvikům přinutit, musí je chtít udělat sám. Jeho práh bolestivosti je skutečně posunut daleko za běžnou hranici většiny psích plemen, a proto všichni, kteří se snažili někdy stafordy přinutit k poslušnosti jakoukoli tvrdostí, brzy seznali marnost tohoto snažení. Stejnou zkušenost jako já s tímto plemenem mají i další psovodi ve Svazu záchranných brigád kynologů. Není jich sice příliš mnoho, ale všichni, kteří se s nimi rozhodli pro záchranářský výcvik, dospěli posléze k velmi dobrým výsledkům a zařadili se i do pohotovostní jednotky České republiky, připravené ve spolupráci se složkami Integrovaného záchranného systému k zásahům v tuzemsku i v zahraničí.

S oběma svými stafordy, Al Caponem Jarys a nyní i s Cruisem, jsem absolvovala celou škálu všestranného výcviku, národního i mezinárodního zkušebního řádu, tedy dost značné kvantum i disciplín obrany, a přesto se mohu kdekoli na veřejnosti pohybovat bez obav z jakékoli agrese vůči okolí. I cviky obrany (zákusy do rukávu) prováděl vždy bez jakékoli zloby, pouze jako hru, kterou jeho partneři (psovod a figurant) s ním pro zábavu provozují a kterou on, dobře si vědom svého místa a postavení ve smečce, ochotně plní.

Vždycky jsem měla ráda pohyb a volnost a americký stafordšírský teriér je podle mého názoru stejného ražení – jsme skutečně oba jedna krevní skupina. Myslím, že kromě atletického vzhledu, který mi samozřejmě rovněž imponuje, je to jeden z hlavních důvodů, proč toto plemeno asi budu vždycky milovat. Stafordi jsou nádherní…